Tegoroczny festiwal Jazz nad Odrą

Tegoroczny festiwal Jazz nad Odrą

Jak co roku mamy możliwość uczestnictwa w najstarszym festiwalu jazzowym, który odbędzie się we Wrocławiu. Jest to już 54 edycja, tego niezwykłego wydarzenia. Jak zwykle, zobaczymy i usłyszymy światowe gwiazdy jazzu.

W dniach od 26 do 30 kwietnia będziemy mieli możliwość uczestnictwa w najstarszym polskim festiwalu jazzowym, który odbędzie się we Wrocławiu. Festiwal organizowany jest już od 1964 roku i w każdym roku gościł największe gwiazdy jazzowe z całego świata.

Wśród nich można wyróżnić wspaniałego gitarzystę Paco deLucia, którego pamiętamy ze słynnej kompozycji Mediterranean Sound Dance, którą razem z Johnem McLaughlin i Al DiMeola wykonywał w latach 80, inny znany muzyk obecny na festiwalu to David Sanborn – saksofonista altowy, znany z niezwykłego albumu Hideaway, lub multiinstrumentalista Ron Carter, czy też Patricia Barber – amerykańska pianistka i wokalistka. Jest to jednak tylko niewielka część tych wszystkich znakomitości świata jazzu, którzy zaszczycili i jeszcze nie raz zaszczycą festiwal we Wrocławiu.

Należy również przypomnieć o znaczącej roli festiwalu, jaką odegrał na polskiej scenie muzycznej, w pierwszych latach istnienia. Dzięki niemu zostały wyłonione takie gwiazdy jak: Krzesimir Dębski, Jarosław Śmietana, Andrzej Zaucha, Włodzimierz Nahorny lub Ewa Bem.

Dopiero później festiwal ulegał stopniowej przemianie i gościł coraz więcej gwiazd światowego jazzu, aby w końcu osiągnąć dzisiejszą formę i cieszyć międzynarodową popularnością. Oprócz występów słynnych muzyków, odbędą się również prezentacje młodych i obiecujących wykonawców, którzy będą mieli okazję wziąć udział w konkursie indywidualności Jazzowej 2018 roku.

W konkursie mogą brać udział instrumentaliści, wokaliści, którzy nie przekroczyli 35 roku życia i nie brali udziału w latach poprzednich. Uczestnicy przed Komisją Kwalifikacyjną wykonają dowolnie wybrany utwór jazzowy, następnie podczas głównego koncertu zastanie ogłoszony werdykt. W przypadku zespołów, warunkiem uczestnictwa jest, aby co najmniej połowa jego składu posiadała obywatelstwo polskie. Nagrodę dla laureata indywidualności Jazzowej w tym roku, ufundował Prezydent Wrocławia w wysokości 25 tysięcy zł. Dodatkowo, zostaną również wyróżnione najlepsze zespoły, soliści oraz kompozytorzy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments