Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Duński Saxo Bank jak co roku sprzedał swoich 10 szokujących prognoz na najbliższy rok. Tym razem eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupie Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stawanie się… wygranym w sprawy zielonej oraz czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to wydarzenia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed chwila prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie mieszkał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją obecnie są „szokujące prognozy” specjalistów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak wskazują autorzy raportu, stanowi więc „układ mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są toż jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich spotkania wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najistotniejszym nacisku – szokujące dla świata – to ostatnie trochę spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod każdym względem tematem przewodnim będzie dokładna zmiana status quo. Rok bieżący podobno żyć niczym wielkie wahadło, wydobywające się w obrotu przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki ekonomicznej i fiskalnej, a także – co równie ważne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki świadczyło to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zamiłowaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W nawiązaniu do budowania polityki potrafiło toż oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, a może nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich siłę w rozmiarze kosztów powiązanych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w sprawy zielonej oraz czarnej sił
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Stopniach Zjednoczonych w układu z brakiem zwrotu z lokat w niniejszym rynku, skorzystają z szansy i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w rodzimych krajach. Zbiegnie się to w czasie z pozostałą rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie więc zaskoczeniem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich wielkości i zdobywanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent wróci do poziomu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji pokaże się to oczywistym zwycięstwem nie tylko dla Rosnieftu, lecz zarówno dla finansów publicznych, w jakich próg rentowności budżetu na 2019 r. opierał się na cenie ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Także w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na zysk zbyt długiego szumu medialnego i niskich zwrotów z lokat. Lecz w moc kolejnych słów w rozmiarze polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obu frontach: po pierwsze jako najpopularniejszy na świecie dostawca używanego w pojazdach palladu, zaś w 2019 r. odnotowującego same z najprawdziwszych wyników na rynkach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy wzrost wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja zyska na odstąpieniu od kobaltu oraz zwiększeniu wykorzystywania niklu na zbycie akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, a najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w szerocy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na ograniczenie eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w rezultatu zwiększonego popytu oraz wyższych opłat oraz podobnie jak w wypadku Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Pisany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) daleko w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie jedynie w Stopniach Zjednoczonych, tylko natomiast na wszystkim świecie wpisano na plac biliony USD w role kredytów. Każdy cykl kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i coraz popularniejszych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i międzynarodowego systemu finansowego.

Z pomoce na fakt, iż stopy procentowe znalazły się w dolnych rejonach skali, a deficyty w Stopniach Związanych są mocne i dalej rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do zwiększenia bilansu w system przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w szansy na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną szybko być w moc, jak projekty będą przenikać do gospodarki, jak na ironię z powodu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z kolei koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W przekonaniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie wyjątkowo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot polityki i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, jeżeli w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu podziału na poziomy (tiering), który przydałby się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki wciąż będą zmagać się z odpowiednim kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem gospodarczym i fizycznym, wyróżniającym się strukturalnie wyjątkowo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co również dużo obniży stopę zwrotu z pieniądza innego banków – oraz walką ze części przedsiębiorstw z sektora fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy zakup i na wstępie stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej mówiąca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez większy czas może znacząco zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia wykonań oraz wykorzystania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę gospodarczą i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w złym czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do niczego, a do końca roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja pisanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z końca finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do wartość w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z historycznej recesji kredytowej. Z tego terminu na rynek ten wpływały negatywnie dwie wielkie role. Pierwszą spośród nich był rozwój produkcji gazu z łupków w Stopniach Zjednoczonych i duże postępy w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie była miejsce istna amerykańska rewolucja w charakterze produkcji ropy z łupków, w rezultacie której Stany Zjednoczone broniły się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą wartością był będący kapitał polityczny i powszechny będący za grą ze zmianami klimatycznymi, powodujący przełomowy wzrost popytu na moc odnawialną. W skutku niższych opłat oraz uważania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z dziedzinie paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z sektora czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC coraz dłużej ograniczać będzie wybranie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a zbyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie pokaże się wygrany – dodatkowo będzie więc równocześnie sygnał alarmowy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo złą wiadomością była informacja rządu Republiki Południowej Afryki pod cel bieżącego roku, iż w układu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z punktami spółki energetycznej ESKOM i zachowania dostaw prądu w całym świecie przyszłoroczny budżet wzrośnie do największego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co stanowi zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w układu ostatnich paru lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w niniejszym stopniu ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM zapewne żyć tę kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: mogą oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w stopniu uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą też oraz inne gospodarki wschodzące o małej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą szczególnie zróżnicowane od lat. RPA zmierza w obrotu bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu uderzą we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i zrobi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny dotrą do ustalenia w sprawie co chwila tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki finansowej i kupna produktów rolnych.

Ale obecnie na wstępie 2020 r. gospodarka amerykańska zacznie się dusić: deficyty w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a równocześnie nie będzie możliwy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze względu na poszukiwania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, zaś jego administracja w ramach ostatniej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać kontrolę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W konstrukcjach tej koncepcji amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać produkcji w Stopniach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „jasnego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od cenie podanej w wysokości 25 proc. na wszystkie przychody brutto na zbycie amerykańskim tworzone z produkcji zagranicznej. Wywoła to wspaniałe protesty ze części partnerów handlowych, gdyż będą wtedy w sprawie stare taryfy w różnym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Poziomów Zjednoczonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana stanowiska w moc oddziaływań na sytuację lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, dopuszczając do zastosowania istotnego czynnika finansowego i pewnego umocnienia SEK. Jak powszechnie traktowało wówczas miejsce w wypadku szwedzkiej polityki, też jak na wstępie lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za znacznie w progresywnym opodatkowaniu, dopuszczając do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w nawiązaniu do imigracji dotarła do celu, w jakim społeczeństwo było się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje bogatą plus dalej rosnącą liczbę ludzi, którzy kwestionują tę metodę, tym samym wybierając ich z ogólnej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w debacie wszystkim grupom istotnej wielkości, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, kiedy także ich idee były miłe: otwartość i równość dla ludziach i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt dużo posunięte życie może przytłaczać, a całe modele pragną być modyfikowalne w wypadku zmiany okoliczności, by mogły dalej funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą rzec o „warunkach prowadzących w Szwecji” jako o zagrożeniu, zaś nie jako o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, a ze względu na prosty status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie podatna na wszystkie spowolnienie. To doświadczenie kryzysu, zarówno społecznego, kiedy i finansowego, zapewni mandat do wymian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom kobiet i milenialsów
Wybory w Stopniach Zjednoczonych w 2020 r. zapewnią demokratom kontrolę nad Białym Budynkiem oraz obiema izbami Kongresu. Akcje dużych spółek z sektora opieki zdrowotnej oraz branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają dobrze dla Trumpa, też jak elektorat. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zniszczony i biały, czyli chodzi do szkoły demograficznej, która zanika w liczbach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a zatem kobiety w wieku 20-40 lat, które są wiele dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Stopniach Zjednoczonych, w coraz wyższym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a także obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump pełni funkcję piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi poruszają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno osoby z bogatszych przedmieść, kiedy i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę nad 20 mln głosów, zwiększą kontrolę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do jednego stopnia przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i rozmowy w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry idą z UE
Węgry od czasu dołączenia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo przygotowuje się istnieć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę przewidzianą w art. 7, otwierając się na podawane przez Węgry – zaś w zasadzie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i sił pracujących na rzecz praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że region tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą kulturę przed masową imigracją.

To trudne do jedzenia status quo, a obie cechy będą korzystały trudności z trafieniem do ustalenia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie dokładnie procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co stanowi istotną zmianę retoryki, która zbiega się w czasie z transferami z UE, ale zaniknie w układu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) wyda na cenie, a koszt w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą więcej kontrolować nasze inwestycje na Węgrzech.

10. Azja otworzy nową walutę rezerwową, aby uwolnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i zrobi spadek cenie dolara o 30 proc. w stosunku do złota. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i wadom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze części Miej Zjednoczonych w nawiązaniu do dolara amerykańskiego i ochronie nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych otworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co spowoduje z ADR największą część walutową na świecie. Końcem tego posunięcia jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w sytuacji prowadzenia całego handlu w niniejszym świecie wyłącznie w ADR, przy czym najistotniejsi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i kraje OPEC – chętnie podpiszą taką kartę ze względu na żyjące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja sporej części światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Zjednoczone będą odnotowywać coraz mniejszy napływ leków na kupowanie swojego podwójnego deficytu. W układu zaledwie paru miesięcy USD wyda na cenie 20 proc. w stosunku do ADR i 30 proc. w stosunku do złota, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments