Skazani na Shawshank lektor pl

Skazani na Shawshank lektor pl

Skazani na Shawshank jest arcydziełem, które zna wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po sprawdzeniu tego obrazu chce się oglądać go jeszcze za wszelkim razem, gdy tylko zdarza się okazja. Istnieją tacy, co myślą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego którym jest powieść Stephena Kinga a do ostatniego złożyć jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że ważna policzyć na palcach jednej ręki.

Skazani na Shawshank lektor

Film Franka Darabonta chodzi do tych działań. Reżyserowi udało się oderwać od czasu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu działanie zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z przeszłością. Widzimy człowieka, który rywalizuje o wolność, o rzeczywistość i sprawiedliwość. Ta obecna jest tłamszona, ale gdy jednak zwycięża.

Skazani na Shawshank
Skazani na Shawshank

Film wspomina o małym bankowcu Andym Dufresne, który traci swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł chcieć młody człowiek. Proces jest mocny, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Systemie w nim trzymają sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje jeszcze większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady występujące w więzieniu, a co najważniejsze – wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy czuli się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank kończy się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, a co wyraża swoje piętno na szlachetnych i w zabawni sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Zobacz pożyczki długoterminowe online

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która pozostała w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która prowadzi system w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów „uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim bycie pozostaje jeszcze, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu bycia za kratami. Przyjmuje się spośród obecnym poziomem rzeczy, przecież nie przyjmuje się zniszczyć. Na brzegu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film jest monologi głównych bohaterów, jakie nie mówią tego co posiadamy na ekranie, ale jakby są prywatnym przeżyciem oraz idą zdobyć w natury bohatera.

zobacz źródło Skazani na Shawshank

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments